  • LM4132AMF-2.5/NOPB
LM4132AMF-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4132AMF-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4132AMF-2.5/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
TEXAS INSTRUMENTS LM4132AMF-2.5/NOPB VOLTAGE REF, SERIES, 2.5V, SOT-23-5
Step5Bar-code shipping tag
LM4132AMF-2.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Base Part Number
    LM4132
  • Pin Count
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    20mA
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    2.2V
  • Voltage - Input
    2.9V~5.5V
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Quiescent Current
    60μA
  • Current - Supply
    100μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Series
  • Dropout Voltage
    175mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.175V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    240μVp-p
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm