  • LM4140BCM-2.5/NOPB
LM4140BCM-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4140BCM-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4140BCM-2.5/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Step5Bar-code shipping tag
LM4140BCM-2.5/NOPB
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    LM4140
  • Pin Count
    8
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    8mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    1.8V~5.5V
  • Nominal Supply Current
    265μA
  • Quiescent Current
    230μA
  • Current - Supply
    375μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Max Input Voltage
    5.6V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Series
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Temp Coef of Voltage-Max
    6 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.2μVp-p
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    6ppm/°C