  • LM78L62ACZ/NOPB
LM78L62ACZ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM78L62ACZ/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM78L62ACZ/NOPB
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
LM78L62ACZ/NOPB
Description:
Fixed LM78L62 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Quantity:
In Stock : 1962
Step5Bar-code shipping tag
LM78L62ACZ/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    100mA
  • Base Part Number
    LM78L62
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    6.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    750mW
  • Quiescent Current
    5.5mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    6.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    7.9V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • PSRR
    46dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.6V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.6V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    46dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    6.2V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    5.34mm
  • Length
    4.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Thickness
    3.6mm