  • LMK60A0-148M50SIAT
LMK60A0-148M50SIAT
advertisement
Manufacturer No:
LMK60A0-148M50SIAT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMK60A0-148M50SIAT
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Oscillator Programmable Timers LMK60A0 148.5MHz 3.3V 6-SMD Module
Purchasing and Inquiry
LMK60A0-148M50SIAT Overview
In the packaging with the 6-SMD Module, there is a programmable timer enclosed in the package. [0] is the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended to mount the device as type Surface Mount.The programmable timer can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C TA. To keep the clock timer's supply current at 152mA. It is based on LMK60A0. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT. On operating frequency, it's available in the range of 148.5MHz. The number of the chip's terminations sums up to 6.
LMK60A0-148M50SIAT Features
Operate frequency at 148.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:152mA
Additional Feature: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
LMK60A0-148M50SIAT Applications
  • Battery Powered Systems
  • Safety and Security Platforms
  • “Heartbeat” Timers
  • Power-On Reset Timer
  • Long Time One Shot
  • Low-Power Wireless
  • Thermostats
  • White Goods
  • Domestic appliances
  • Remote Sensors
Step5Bar-code shipping tag
LMK60A0-148M50SIAT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Oscillator
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
  • Technology
    LVDS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    148.5MHz
  • Base Part Number
    LMK60A0
  • Physical Dimension
    7.1mm x 5.1mm x 1.15mm
  • Operating Frequency
    148.5MHz
  • Rise Time-Max
    0.25ns
  • Fall Time-Max
    0.25ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply
    152mA
  • Output Load
    125 OHM
  • Height
    1.15mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm