  • LMK61E0-155M52SIAR
LMK61E0-155M52SIAR
advertisement
Manufacturer No:
LMK61E0-155M52SIAR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMK61E0-155M52SIAR
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Oscillator Programmable Timers LMK61E0 155.52MHz 3.3V 6-SMD Module
Purchasing and Inquiry
LMK61E0-155M52SIAR Overview
There is a 6-SMD Module enclosure with the programmable timer. The programmable timer is set to the frequency of 155.52MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended to mount in type Surface Mount.The programmable timer can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C TA. To keep the clock timer's supply current at 162mA. It is based on LMK61E0. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT. On operating frequency, it's available in the range of 155.52MHz. The number of the chip's terminations sums up to 6.
LMK61E0-155M52SIAR Features
Operate frequency at 155.52MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:162mA
Additional Feature: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
LMK61E0-155M52SIAR Applications
  • Thermostats
  • Building Automation
  • Home Automation Sensors
  • Battery-Powered Systems
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Domestic appliances
  • Internet of Things (IoT)
  • Power-On Reset Timer
  • Delay circuits
  • Electric Vehicles
Step5Bar-code shipping tag
LMK61E0-155M52SIAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Clock Oscillator
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
  • Technology
    LVPECL
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    155.52MHz
  • Base Part Number
    LMK61E0
  • Physical Dimension
    7.1mm x 5.1mm x 1.15mm
  • Operating Frequency
    155.52MHz
  • Rise Time-Max
    0.2ns
  • Fall Time-Max
    0.2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply
    162mA
  • Output Load
    150 OHM
  • Height
    1.15mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm