  • LMK61E2-125M00SIAT
LMK61E2-125M00SIAT
advertisement
Manufacturer No:
LMK61E2-125M00SIAT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMK61E2-125M00SIAT
Package:
6-SMD Module
Description:
3.3V Clock Oscillator Programmable Timers LMK61E2 125MHz 3.3V 6-SMD Module
Purchasing and Inquiry
LMK61E2-125M00SIAT Overview
The timer clock is enclosed in a packaging that is attached to the 6-SMD Module. There is a programmable timer set at a frequency of 125MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Amounts of Surface Mount are recommended.3.135V~3.465V is the maximum voltage that can be supplied by the programmable timer.The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 162mA voltage. It is based on LMK61E2. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT. On operating frequency, it's available in the range of 125MHz. The number of the chip's terminations sums up to 6.
LMK61E2-125M00SIAT Features
Operate frequency at 125MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
LMK61E2-125M00SIAT Applications
  • Thermostats
  • Low-Power Wireless
  • Precision timing
  • Home Automation Sensors
  • Remote current sensor
  • Building Automation
  • Sensor Node
  • Remote Sensors
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • Always On Systems
Step5Bar-code shipping tag
LMK61E2-125M00SIAT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Mount
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Oscillator
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
  • Technology
    LVPECL
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    125MHz
  • Base Part Number
    LMK61E2
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Frequency
    125MHz
  • Rise Time-Max
    0.2ns
  • Fall Time-Max
    0.2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Operating Supply Current
    162mA
  • Supply Current-Max
    208mA
  • Height
    1.15mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm