  • LMR16006YQ5DDCRQ1
LMR16006YQ5DDCRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LMR16006YQ5DDCRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMR16006YQ5DDCRQ1
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
Description:
6 Terminals 4V 6-Pin LMR16006 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LMR16006YQ5DDCRQ1 Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. As you can see, this harley voltage regulator contains 6 terminations. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package. The voltage regulator is configured with 1 outputs. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TJ temperature while operating. There is a switching frequency of 2.1MHz for this voltage regulator 12v. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 4V as an input voltage. An input voltage of 12V is required for switching regulator operation. The LMR16006 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage can be produced at 5V volts by voltage regulator. 6 pins are used for switching regulator operation. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 5V. The maximum output current reaches 600mA A to meet the switching regulator operation requirements. In the Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER? family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. With a supply voltage of 40V, this harley voltage regulator works. Voltage regulator consumes 28μA A of quiescent current without being affected by outside forces. 4V V supply voltage ensures reliable performance of adjusting voltage regulator. There is a maximum supply voltage of 40V at which DC DC switching regulator can operate.
LMR16006YQ5DDCRQ1 Features
1 outputs
6 pins
Operating supply voltage of 40V
LMR16006YQ5DDCRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments LMR16006YQ5DDCRQ1 Voltage Regulators applications.
  • USB circuits
  • Computer rooms
  • Motor controller circuits
  • Solar power plants
  • Computer-related products
  • Electric water heaters
  • Precision electronic equipment
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Pipe bending machines
  • Medical monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
LMR16006YQ5DDCRQ1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LMR16006
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    28μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    5V
  • Max Duty Cycle
    97 %
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm