  • LMV652MMX/NOPB
LMV652MMX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMV652MMX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMV652MMX/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
LMV652MMX/NOPB
Description:
25mA per Channel 80nA 90 dB Instrumentational OP Amps 2.7V~5.5V LMV652 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LMV652MMX/NOPB Overview
Packaging for the buffer amplifier is in the form of a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. General Purpose-type instrumentation amplifiers are used in this application. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. A total of 8 terminations have been reported in the past few weeks. In total, there are 8 pins on this op amp ic. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 3V battery. I would like to specify that this buffer amplifier belongs to the Operational Amplifier-type of devices. 8 pins are available on the instrumentation amplifier. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 1.5mV. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~125°C . Using an 118μA supply current, this operational amplifier ics can be operated. Op amp is a member of the 94dB's 94dB family. In addition to outputting Rail-to-Rail signals, this op amp ic offers a number of other advantages. The linear amplifier consists of 2 different elements in total. To pack the operational amplifier ics, TR is adopted as the packing method.
LMV652MMX/NOPB Features
8 Pins
supply voltage of 3V
94dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
LMV652MMX/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LMV652MMX/NOPB Instrumentational OP Amps applications.
  • Differentiator circuits
  • Proportional counter tubes
  • ECG equipment
  • MP3
  • Fast A/D and D/A converters
  • Information processing
  • Integrator circuits
  • High-frequency data acquisition systems
  • Division circuits
  • Power transmission
Step5Bar-code shipping tag
LMV652MMX/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LMV652
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    3/5V
  • Operating Supply Current
    118μA
  • Nominal Supply Current
    118μA
  • Output Current
    18.5mA
  • Slew Rate
    3V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    90 dB
  • Current - Input Bias
    80nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~5.5V
  • Output Current per Channel
    25mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1.5mV
  • Gain Bandwidth Product
    12MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    12000 kHz
  • Voltage Gain
    94dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    87dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Voltage - Input Offset
    100μV
  • Low-Bias
    NO
  • Micropower
  • Programmable Power
  • Wideband
  • Input Offset Current-Max (IIO)
    0.015μA
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm