LMV762QMAX/NOPB
LMV762QMAX/NOPB
815-LMV762QMAX/NOPB
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount Tape & Reel (TR) 120 ns μs Linear Comparators 5pA pA 700μA μA 1mV mV Surface Mount
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LMV762QMAX/NOPB Overview
The product is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in order to facilitate transportation.A comparator with an output type of Push-Pull is being used.As a result, it is designed with Tape & Reel (TR) package.The comparator has a total of 8 terminals.Electronic comparator is a component of the Comparator family.Speaking of types, this is a typical General Purpose comparator.Electronic comparator consists of 2 elements in total.The pinout of the component starts from 8 pins it has.The recommended mounting method is Surface Mount .Ideally, the operating temperature should be set at -40°C~125°C in order to prevent malfunction.8 pins are available on the comparator.If you require more pin-to-pin solutions, search LMV762 for more options.There is a Surface Mount on the board for mounting to a PCB or other board.Normal operation of the device requires a nominal supply current of 700μA .The compartator could be damaged if the current supply exceeds 700μA .The part is based on Automotive, AEC-Q100 .Comparator electronics is packed in TR , and is commonly used in ADC circuComparator electronicss.
LMV762QMAX/NOPB Features
Push-Pull output capability
General Purpose IC
Employing 2 elements
Operates under -40°C~125°C
LMV762QMAX/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LMV762QMAX/NOPB linear comparators applications.
- System control and monitoring
- Pulse, Squarewave, and Time Delay Generators
- Wireless Base Stations
- General-Purpose, Low-Voltage Applications
- Industrial
- Portable and Battery-Powered Systems
- Zero-Crossing Detectors
- Infotainment & cluster
- High-Speed Sampling Circuits
- Metering Systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
LMV762QMAX/NOPB
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Maxim Integrated503-MAX985EUK+TSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM139AD14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-LM393DMR2G8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-LM293DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM393P8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM293D8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM393D8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2903N/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TLC393CP8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP6541-I/SN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM339DR14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM393ADR8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM393DR8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM339N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM311P8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare