  • LMZ21700SILT
LMZ21700SILT
advertisement
Manufacturer No:
LMZ21700SILT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMZ21700SILT
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
LMZ21700SILT
Description:
DC DC CONVERTER 0.9-6V 4W
Step5Bar-code shipping tag
LMZ21700SILT
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER® Nano
  • Size / Dimension
    0.14Lx0.14W x 0.07 H 3.5mmx3.5mmx1.8mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LMZ21700
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95%
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    650mA
  • Voltage - Output 1
    0.9V~6V
  • Operating Supply Voltage
    17V
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Output Current
    650mA
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    6V
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    900mV
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency
    2.5MHz
  • Height
    1.778mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    3.5mm