  • LN100F916RE
LN100F916RE
advertisement
Manufacturer No:
LN100F916RE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-LN100F916RE
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
LN100F916RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LN100F916RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    270
  • Size / Dimension
    0.752Diax6.500L 19.10mmx165.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    916Ohms
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Length
    165.1mm