  • LNC2H182MSEGBN
LNC2H182MSEGBN
advertisement
Manufacturer No:
LNC2H182MSEGBN
HK JDW NO:
555-LNC2H182MSEGBN
Description:
LNC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNC2H182MSEGBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.85mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.78A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    3.661 93.00mm
  • Length
    90mm