  • LNC2W222MSEH
LNC2W222MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNC2W222MSEH
HK JDW NO:
555-LNC2W222MSEH
Description:
LNC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.5A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 8523
Step5Bar-code shipping tag
LNC2W222MSEH
    21 Weeks
  • Mount
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LNC
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    12.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.5A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    65mm
  • Height Seated (Max)
    2.677 68.00mm