  • LNK2V103MSEH
LNK2V103MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNK2V103MSEH
HK JDW NO:
555-LNK2V103MSEH
Datasheet:
LNK2V103MSEH
Description:
LNK 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 25.1A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2V103MSEH
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    LNK
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    10000μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Voltage
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    25.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35.14A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    155mm
  • Height Seated (Max)
    6.102 155.00mm