  • LNK2W102MSEF
LNK2W102MSEF
advertisement
Manufacturer No:
LNK2W102MSEF
HK JDW NO:
555-LNK2W102MSEF
Description:
LNK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.2A 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2W102MSEF
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    LNK
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    21.9964mm
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.01mA
  • Ripple Current
    5.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.28A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    2.953 75.00mm
  • Length
    75mm