  • LNR2A153MSE
LNR2A153MSE
advertisement
Manufacturer No:
LNR2A153MSE
HK JDW NO:
555-LNR2A153MSE
Description:
LNR 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 217
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNR2A153MSE
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    22mm
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.67mA
  • Ripple Current
    6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.9A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height
    80mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm