  • LNT1A684MSEN
LNT1A684MSEN
advertisement
Manufacturer No:
LNT1A684MSEN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNT1A684MSEN
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNT 680000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT1A684MSEN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    680000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    2.4
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.6A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    6.811 173.00mm
  • Length
    170mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNT
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V