  • LNT2V471MSEC
LNT2V471MSEC
advertisement
Manufacturer No:
LNT2V471MSEC
HK JDW NO:
555-LNT2V471MSEC
Description:
LNT 470μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.8A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 14
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LNT2V471MSEC
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
    LNT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    2
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.21mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.92A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm
  • Length
    80mm