  • LNT2V822MSEHBN
LNT2V822MSEHBN
advertisement
Manufacturer No:
LNT2V822MSEHBN
HK JDW NO:
555-LNT2V822MSEHBN
Description:
LNT 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT2V822MSEHBN
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200μF
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    42.42A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    6.811 173.00mm
  • Length
    170mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C