  • LNU2G272MSEGBB
LNU2G272MSEGBB
advertisement
Manufacturer No:
LNU2G272MSEGBB
HK JDW NO:
555-LNU2G272MSEGBB
Description:
LNU 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNU2G272MSEGBB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    2700μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    16.66A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm