  • LNU2G472MSEG
LNU2G472MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNU2G472MSEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNU2G472MSEG
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNU 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.1A 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNU2G472MSEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNU
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.11mA
  • Ripple Current
    16.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.54A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    120mm
  • Height Seated (Max)
    4.843 123.00mm