  • LNX2G392MSEH
LNX2G392MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNX2G392MSEH
HK JDW NO:
555-LNX2G392MSEH
Description:
LNX 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.5A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2G392MSEH
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    LNX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.75mA
  • Ripple Current
    10.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.46A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm