  • LNY2G472MSEHBB
LNY2G472MSEHBB
advertisement
Manufacturer No:
LNY2G472MSEHBB
HK JDW NO:
555-LNY2G472MSEHBB
Description:
LNY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2G472MSEHBB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.11mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.68A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    3.858 98.00mm
  • Length
    95mm