  • LP2980AIBP-3.3
LP2980AIBP-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2980AIBP-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2980AIBP-3.3
Package:
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC
Quantity:
In Stock : 5069
Step5Bar-code shipping tag
LP2980AIBP-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Accuracy
    0.75 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Max Input Voltage
    16V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm