  • LP2987AIM-2.8/NOPB
LP2987AIM-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2987AIM-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2987AIM-2.8/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Enable Fixed LP2987 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 17832
Step5Bar-code shipping tag
LP2987AIM-2.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2987
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Min Current Limit
    250mA
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm