  • LP2988AIMM-5.7
LP2988AIMM-5.7
advertisement
Manufacturer No:
LP2988AIMM-5.7
HK JDW NO:
699-LP2988AIMM-5.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
LP2988AIMM-5.7
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 7583
Step5Bar-code shipping tag
LP2988AIMM-5.7
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    5.7V
  • Input Voltage (Min)
    6.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.7V
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Max
    5.8026V
  • Output Voltage1-Min
    5.5974V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm