  • LP2988ILDX-3.8
LP2988ILDX-3.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2988ILDX-3.8
HK JDW NO:
815-LP2988ILDX-3.8
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP2988ILDX-3.8
Description:
Enable Fixed LP2988 PMIC 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17152
Step5Bar-code shipping tag
LP2988ILDX-3.8
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Min Current Limit
    250mA
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LP2988
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.6 %
  • Output Voltage 1
    3.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V