  • LP2989AIMM-3.3/NOPB
LP2989AIMM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2989AIMM-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2989AIMM-3.3/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable Fixed 0.65mm LP2989 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 7678
Step5Bar-code shipping tag
LP2989AIMM-3.3/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP2989
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    9mA
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    4.3V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    800nA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.75 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    175μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    310mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Min Current Limit
    600mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    0.75 %
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm