  • LP30-400B127
LP30-400B127
advertisement
Manufacturer No:
LP30-400B127
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-LP30-400B127
Package:
Datasheet:
LP30-400B127
Description:
Power Transformer 1500Vrms 8Term. PC Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP30-400B127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Plug-In, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.688lb 312.07g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Low Profile Plug-In
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx50.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Semi-Toroidal
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    50.8mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    400mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 800mA Series 400mA
  • Power - Max
    12VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    15V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 15V Series 30V
  • Output Voltage 2
    15V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • Height
    27.05mm
  • Length
    63.5mm