  • LP3872ES-5.0
LP3872ES-5.0
advertisement
Manufacturer No:
LP3872ES-5.0
HK JDW NO:
815-LP3872ES-5.0
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LP3872ES-5.0
Description:
Enable Fixed LP3872 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 34306
Step5Bar-code shipping tag
LP3872ES-5.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP3872
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    6mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.64mm