  • LP3875EMP-1.8
LP3875EMP-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP3875EMP-1.8
HK JDW NO:
815-LP3875EMP-1.8
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP3875EMP-1.8
Description:
Enable Fixed LP3875 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 19864
Step5Bar-code shipping tag
LP3875EMP-1.8
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP3875
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    450mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%