  • LP3879SD-1.2/NOPB
LP3879SD-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3879SD-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3879SD-1.2/NOPB
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Tin LP3879 PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4938
Step5Bar-code shipping tag
LP3879SD-1.2/NOPB
  • Max Output Current
    800mA
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Quiescent Current
    10μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.4mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    475mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.475V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Thickness
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    LP3879
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2.2mA
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    1.2V