  • LP3881EMR-1.8
LP3881EMR-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP3881EMR-1.8
HK JDW NO:
815-LP3881EMR-1.8
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 6331
Step5Bar-code shipping tag
LP3881EMR-1.8
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    1.291V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm