  • LP3882ES-1.2/NOPB
LP3882ES-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3882ES-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3882ES-1.2/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Tin LP3882 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 5579
Step5Bar-code shipping tag
LP3882ES-1.2/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP3882
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    8mA
  • Quiescent Current
    7mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.216V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.31V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    30μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.32V @ 1.5A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    110mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.11V
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm