  • LP3891EMRX-1.8
LP3891EMRX-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP3891EMRX-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3891EMRX-1.8
Package:
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3891 PMIC 8 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 9609
Step5Bar-code shipping tag
LP3891EMRX-1.8
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP3891
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.23V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    30μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.43V @ 800mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    115mV
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm