LP3906SQ-PPXP/NOPB
LP3906SQ-PPXP/NOPB
699-LP3906SQ-PPXP/NOPB
24-WFQFN Exposed Pad
2.7V~5.5V Specialized Power Management ICs60μA
Purchasing and Inquiry
LP3906SQ-PPXP/NOPB Overview
Tape & Reel (TR) is an acceptable method of shipping the power management.To facilitate transportation, it is packaged the power management in 24-WFQFN Exposed Pad .For easy adaptability, Surface Mount provides a universal mounting method.It is intended to be used at Digital Cores as well as for other applications.Ideally, the operating temperature of the power management ic should be set to -40°C~85°C to avoid any malfunctions.As a result, this power management is powered by 2.7V~5.5V voltage.A 60μA supply current should be used to supply the power ic.
LP3906SQ-PPXP/NOPB Features
Mainly used in Digital Cores applications
Operating temperature: -40°C~85°C
LP3906SQ-PPXP/NOPB Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC LP3906SQ-PPXP/NOPBPower Management applications.
- SSTL-2 WHITE SPACE
- DDR Termination Voltage WHITE SPACE
- Networking Equipment
- Optical imaging payload
- Desktop PC
- Electronic Test Equipment
- Servers
- LTE modem
- Production Test
- Supplement In-Circuit Tester (ICT) Access
Package
LP3906SQ-PPXP/NOPB
Rochester Electronics699-FAN7314MX20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CS3341YD14G14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8784ETL+40-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8621YETG+24-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NUS3046MNT1G8-VDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8621ZETG+24-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX749CPA8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX5043ETN56-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MC13892BJVL186-LFBGA2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD53041KRP20-SOIC (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare