  • LP3981ILD-2.8/NOPB
LP3981ILD-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3981ILD-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3981ILD-2.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.8mm LP3981 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16794
Step5Bar-code shipping tag
LP3981ILD-2.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    LP3981
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    210μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    210μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 300mA
  • PSRR
    50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    132mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.132V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm