  • LP3982ILD-2.5/NOPB
LP3982ILD-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3982ILD-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3982ILD-2.5/NOPB
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.5mm LP3982 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1584
Step5Bar-code shipping tag
LP3982ILD-2.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP3982
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    270μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 200mA
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    330mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.5mm