  • LP3985IM5-3.1
LP3985IM5-3.1
advertisement
Manufacturer No:
LP3985IM5-3.1
Manufacturer:
National Semiconductor
HK JDW NO:
4094-LP3985IM5-3.1
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
0.95mm PMIC SOT-23
Quantity:
In Stock : 17086
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LP3985IM5-3.1
  • Package / Case
    SOT-23
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Output
    3.1V
  • Output Voltage 1
    3.1V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Input Voltage (Max)
    6V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Current1-Max
    0.15A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.1V
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0074%
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Width
    1.6mm