  • LPC1113JHN33/203E
LPC1113JHN33/203E
advertisement
Manufacturer No:
LPC1113JHN33/203E
HK JDW NO:
318-LPC1113JHN33/203E
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
LPC1113JHN33/203E
Description:
24KB 24K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller LPC1100XL Series LPC1113 3.3V 32-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11173
Step5Bar-code shipping tag
LPC1113JHN33/203E
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    LPC1100XL
  • Published
    2010
  • Number of Terminations
    33
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LPC1113
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Size
    24KB 24K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    NO
  • ROM (words)
    24576
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm