  • LPC1224FBD48/121,151
LPC1224FBD48/121,151
advertisement
Manufacturer No:
LPC1224FBD48/121,151
HK JDW NO:
318-LPC1224FBD48/121,151
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 48 Pin 3.3V LQFP
Quantity:
In Stock : 2769
Step5Bar-code shipping tag
LPC1224FBD48/121,151
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    39
  • Speed
    45 MHz
  • RAM Size
    4kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    32
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    NO
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm