  • LPC2366FBD100,551
LPC2366FBD100,551
advertisement
Manufacturer No:
LPC2366FBD100,551
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LPC2366FBD100,551
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LPC2366FBD100,551
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM7® 16/32-Bit Microcontroller LPC2300 Series LPC2366 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LPC2366FBD100,551 Description
LPC2366FBD100,551 Features
  • ARM7TDMI-S processor, running at up to 72 MHz
  • 8 kB/32 kB of SRAM on the ARM local bus for high-performance CPU access.
  • 16 kB SRAM for Ethernet interface. Can also be used as general purpose SRAM.
  • 8 kB SRAM for general purpose DMA use also accessible by the USB
  • Advanced Vectored Interrupt Controller (VIC), supporting up to 32 vectored interrupts
  • Standard ARM test/debug interface for compatibility with existing tools.
  • The emulation trace module supports real-time trace.
  • Single 3.3 V power supply (3.0 V to 3.6 V).
  • Four reduced power modes: idle, sleep, power-down, and deep power-down.
  • Each peripheral has its own clock divider for further power saving.
  • Brownout detects with separate thresholds for interrupt and forced reset.
  • On-chip power-on reset.
  • On-chip crystal oscillator with an operating range of 1 MHz to 24 MHz.
LPC2366FBD100,551 Applications
  • Industrial control
  • Medical systems
  • Protocol converter
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
LPC2366FBD100,551
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    LPC2300
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LPC2366
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    70
  • Speed
    72MHz
  • RAM Size
    58K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM7®
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    100mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 6x10b; D/A 1x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    262144
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm