  • LPF-90D-42
LPF-90D-42
advertisement
Manufacturer No:
LPF-90D-42
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-LPF-90D-42
Package:
Datasheet:
LPF-90D-42
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPF-90D-42
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    699.893027g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    LPF-90D (90W)
  • Size / Dimension
    6.34Lx2.40W x 1.42 H 161.0mmx61.0mmx36.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Color
    White
  • Power (Watts)
    90W
  • Voltage - Rated
    431V
  • Depth
    61mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, PSE, TUV
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    42V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    2.15A
  • Output Power
    90.3W
  • Voltage - Output
    25.2V~42V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    2.15A
  • Max Output Power
    90.3W
  • Max Input Current
    950mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    35.814mm