  • LPFH-60D-54
LPFH-60D-54
advertisement
Manufacturer No:
LPFH-60D-54
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-LPFH-60D-54
Package:
Datasheet:
LPFH-60D-54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPFH-60D-54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Output (Max)
    1.12A
  • Voltage - Output
    32.4V~54V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Dimming
    Analog, PWM
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP67
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    LPFH-60D (60W)
  • Size / Dimension
    6.40Lx1.69W x 1.26 H 162.5mmx43.0mmx32.0mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    60W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    400VAC
  • Voltage - Input (Min)
    200VAC