  • LPP-150-48
LPP-150-48
advertisement
Manufacturer No:
LPP-150-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-LPP-150-48
Package:
Datasheet:
LPP-150-48
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 154W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPP-150-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Series
    LPP-150 (150W)
  • Size / Dimension
    8.74Lx2.95W x 1.61 H 222.0mmx75.0mmx41.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    154W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Power
    153.6W
  • Current - Output 1
    3.2A
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    41mm