  • LPS0800H1R00JB
LPS0800H1R00JB
advertisement
Manufacturer No:
LPS0800H1R00JB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-LPS0800H1R00JB
Package:
Box
Datasheet:
LPS0800H1R00JB
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 800W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPS0800H1R00JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LPS 800
  • Size / Dimension
    2.362Lx2.244W 60.00mmx57.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    1Ohms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    800W
  • Voltage - Rated
    5kV
  • Power Rating
    800W
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Max Power Dissipation
    800W
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Test Voltage
    5kV
  • Height
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.055 26.80mm
  • Length
    59.9948mm
  • Width
    56.9976mm