  • LPT15P12-BWHR
LPT15P12-BWHR
advertisement
Manufacturer No:
LPT15P12-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-LPT15P12-BWHR
Package:
Datasheet:
LPT15P12-BWHR
Description:
EC FAN AXIAL 172X150X51MM 120VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPT15P12-BWHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Weight
    1.543lb 700.0g
  • Material - Frame
    Metal
  • Material - Blade
    Plastic
  • Series
    LPT15P
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    15.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.230A
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    220.0 CFM (6.16m3/min)
  • Noise
    57.0 dB(A)
  • Voltage Range
    100V~130VAC
  • Static Pressure
    0.620 in H2O (154.4 Pa)