  • LPV-100-12
LPV-100-12
advertisement
Manufacturer No:
LPV-100-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-LPV-100-12
Package:
Datasheet:
LPV-100-12
Description:
Quantity:
In Stock : 829
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPV-100-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    630.039802g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    LPV-100 (100W)
  • Size / Dimension
    7.48Lx2.05W x 1.46 H 190.0mmx52.0mmx37.0mm
  • Feature
    OCP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Type
    Constant Voltage
  • Voltage - Rated
    370V
  • Depth
    52mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    8.5A
  • Output Power
    102W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    8.5A
  • Max Output Power
    102W
  • Max Input Current
    2.2A
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    37mm