  • LPX122M200H5P3
LPX122M200H5P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX122M200H5P3
HK JDW NO:
192-LPX122M200H5P3
Datasheet:
LPX122M200H5P3
Description:
LPX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPX122M200H5P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    3.1A
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.41A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm