  • LPX152M160E7P3
LPX152M160E7P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX152M160E7P3
HK JDW NO:
192-LPX152M160E7P3
Datasheet:
LPX152M160E7P3
Description:
LPX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPX152M160E7P3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    133mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    3.3A
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.63A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm